• ceturta.JPG
  • otra.JPG
  • piekta.jpg
  • pirma.JPG
  • tresa.JPG

Bērnu Veselība

Par bērna veselību un labsajūtu jau jāsāk domāt no brīža, kad bērns atrodas mammas puncī. Lai ārsts varētu veiksmīgi novērot grūtniecības attīstību ir svarīgi pirmo reizi pie ģimenes ārsta vai ginekologa doties līdz 12.grūtniecības nedēļai. Tāpat māmiņai ir svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu visu grūtniecības laiku, lietot pilnvērtīgu uzturu, samazinot saldumu patēriņu, kā arī rūpēties par veselīgu fizisko slodzi, ievērojot ārsta norādījumus un vadoties pēc pašsajūtas. Grūtniecības laikā topošā māmiņa ir atbildīga ne tikai par savu mutes veselību, bet arī par mazuļa zobiem, kas sāk veidoties 12. – 17.grūtniecības nedēļā. Vismaz 2 reizes grūtniecības laikā ir jāapmeklē zobu higiēnists. Grūtniecības laikā ir liela iespēja saskarties ar smaganu problēmām – smaganu iekaisumu jeb gingivītu. Plašāka informācija par grūtnieču veselību atrodama Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – SPKC) izdotajos bukletos.

 

 

Vakcinācija ir ārkārtīgi svarīgs nosacījums bērna veselībai un sabiedrībai kopumā, jo vakcinācija ir visefektīvākais aizsardzības veids pret infekcijas slimībām, kā arī tā novērš infekcijas slimību izplatīšanos. Vakcinētam bērnam iespēja saslimt ar infekcijas slimībām ir ļoti maza, bet saslimšanas gadījumā slimība norit vieglākā formā. SPKC piedāvā ielūkoties tādu vakcīnatkarīgo infekcijas slimību kā cūciņas, difterija, garais klepus, rotavīruss, vējbakas, attīstībā un simptomos. Protams, ka pēc vakcinācijas var izpausties dažādas organisma reakcijas, paaugstināta temperatūra, apsārtums, pietūkums, krampji, tāpēc pēc vakcinācijas vecākiem bērns jānovēro.

 

 

 

Lai būtu veselīgi un skaisti zobi bērniem un pieaugušo vecumā, ir svarīgi ierobežot saldumu lietošanu uzturā, kā arī našķošanos starp ēdienreizēm, kā arī svaigu un nesasmalcinātu dārzeņu un augļu lietošana uzturā veicina pareiza sakodiena veidošanos. Valsts bērniem līdz 18 gadu vecumam apmaksā zobārstniecības pakalpojumus, tajā skaitā zobu ārstēšanu, 1 reizi gadā no 2 – 18 g.v. un 2 reizes 1,11, 12 g.v. zobu higiēnista pakalpojumus, kā arī pirmreizējo ortodonta konsultāciju. SPKC piedāvā krāsojamo grāmatiņu bērniem ”Man ir tīri zobi”, kas bērniem pamācošā veidā stāsta kā var uzvarēt zobugrauzi . Vecākiem ir jāatceras, ka bērnus vajag mudināt un palīdzēt tīrīt zobus vismaz 2 reizes dienā, 2-3 min., kā arī līdz bērna 8 gadu vecumam pārliecināties par zobu tīrīšanas efektivitāti. Plašāku informāciju par bērnu zobu veselību var iegūt sekojošās SPKC bukletos un infografikās.

 

 

Bērni līdz 5 gadu vecumam ļoti bieži gūst traumas, gada laikā pat vairāk kā 600 gadījumos. 82% gadījumu bērni traumas gūst mājās, vidē, kuru vecāki vislabāk var reducēt, lai novērstu iespējamos traumu gūšanas riskus. Visbiežāk trauma tiek gūtas kritiena, lēciena, grūdiena rezultātā, bet bieži var novērot arī sakaršanas gadījumus. Visbiežāk medicīniskā palīdzība tiek meklēta lūzumu gadījumos, kā arī smadzeņu satricinājuma un apdeguma vai applaucējuma gadījumos. Plašākam ieskatam par bērnu traumatismu aicinām aplūkot SPKC infografiku.

 

Personīgā higiēna ir nozīmīga, lai pasargātu savu organismu no slimībām un būtu estētiski pieņemams arī sabiedrībai. Roku mazgāšana ir vislabākais veids kā pasargāt sevi un citus no dažādām lipīgām slimībām. Svarīgi ne tikai rokas mazgāt ar ūdeni, bet arī ar ziepēm, tās ziepējot ne mazāk kā 10 sekundes, kā arī pārklājot visas roku virsmas. Ķermenis arī ir regulāri jāmazgā, jo dienas laikā izdala sviedrus, radot nepatīkamu aromātu savairojoties mikrobiem, kas atrodas uz ādas. Mati ir jāmazgā ne retāk kā 1 reizi nedēļā, kā arī jāievēro piesardzība saskarsmē ar citiem cilvēkiem (nelietot svešas ķemmes, matu gumijas, galvassegas), jo iespējams iegūt utis. Vairāk informācijas par pareizu roku mazgāšanas tehniku, vispārējo higiēnu iespējams iegūt sekojošā SPKC bukletā.

 

Veselīgs uzturs ir ļoti svarīgs bērna vecumā, lai veiksmīgi attīstītos un funkcionētu organisms. Visas nepieciešamās uzturvielas var uzņemt ar pārtikas produktiem, bet jāatceras, ka nav neviena produkta, kurā būtu sastopamas visas nepieciešamās uzturvielas vienkopus, tāpēc jācenšas padarīt savu ēdienkarti daudzveidīgu! Kāpēc nevajadzētu uzturā lietot neveselīgas uzkodas kā čipsus un gāzētos, saldinātos dzērienus? Jo tie ir ar zemu uzturvērtību un izspiež no ēdienkartes veselīgos produktus, kā arī ilgāku laiku tos lietojot spēj organismam nodarīt pāri, izraisīt dažādas hroniskas slimības. Plašāk par veselīga uztura pamatprincipiem un veselīgu ēdienreižu piemēriem var iepazīties SPKC bukletā, kā arī var labi pavadīt laiku iepazīstoties ar uzdevumu grāmatu par uzturu.

 

Katra jaunieša dzīvē pienāk periods, kad viņš mainās, gan vizuāli, gan hormonu līmenī, tā ir pubertāte. Šo periodu katrs uztver citādāk, tāpēc ir ļoti svarīgs līdzcilvēku atbalsts un padoms. Lai vairāk uzzinātu par šo sensitīvo pārejas periodu, aicinām ieskatīties SPKC izdotajā bukletā par pubertāti.

 

Lai kā gribētu no tā izvairīties, tomēr skolas vecumā bērni nereti piedzīvo ņirgāšanos no vienaudžu puses, gan skolas vidē, gan interneta vidē. SPKC piedāvā noskatīties izglītojošas filmas par ņirgāšanos un citām jauniešiem aktuālām tēmām, kuras atrodamas Šeit