• ceturta.JPG
  • otra.JPG
  • piekta.jpg
  • pirma.JPG
  • tresa.JPG

Jelgavas pašvaldībai ir liela pieredze profilakses darbā HIV jomā. Atkarību profilakses kabinetā, Dobeles ielā 62a, strādā divi sociālie darbinieki, kuri veic eksprestestus, konsultē klientus par atkarības jautājumiem, HIV/AIDS saslimšanas riskiem  un ārstēšanās iespējām. Neskatoties uz to Latvijā un arī Jelgavā ik gadu tiek atklāti arvien jauni HIV saslimšanas gadījumi. 2018. gadā HIV pacientu skaits Jelgavā bija 38, vairāk reģistrēts Rīgā – 1097, Liepājā – 56, Ventspilī – 39 pacienti. 2019. gada sākumā Latvijā kopumā reģistrēti 5714 HIV inficēti cilvēki, no tiem jaunatklātie gadījumi – 326. Katrs trešais bijis intravenozo narkotiku lietotājs. No 2018. gada oktobra Latvijā atcelti ārstēšanās ierobežojumi HIV pacientiem un ārstēšana tiek uzsākta nekavējoties pēc infekcijas atklāšanas. Līdz ar to pagājušajā gadā Latvijā ievērojami vairāk HIV pacientu uzsākuši terapiju – 48%.

Šonedēļ Jelgavā norisinājās biedrības DIA&LOGS un Jelgavas sociālo lietu pārvaldes organizētā konference “HIV infekcijas izplatības mazināšana Latvijā: ārstēšanās pieejamības veicināšana”, kurā speciālisti – ārsti, sociālie darbinieki, pašvaldību pārstāvji, diskutēja par iespējamajiem risinājumiem HIV infekcijas ārstēšanas pieejamībai tuvāk dzīvesvietai un ārstēšanās pieejamības veicināšana sociāli atstumtajām riska grupām.

Konferencē VM pārstāvji informēja, ka tiek gatavoti kritēriji pēc kuriem ģimenes ārstiem būs jālūdz pacientus veikt HIV tests. Tāpat Rīgas Austrumu klīniskajā slimnīcā nupat kā darbu sācis līdzestības kabinets HIV inficētajiem, kur tiek sniegtas telefoniskas, elektroniskas un klātienes konsultācijas HIV inficētām personām, palīdzība organizēt regulāras veselības pārbaudes. Gada otrajā pusē Slimību profilakses un kontroles centrs plāno izsludināt iepirkumu ar kura palīdzību Latvijā tiks meklētas HIV inficēto atbalsta personas.  

Jelgavas Atkarību profilakses kabinetu 2018. gadā apmeklējuši 720 cilvēki, HIV eksprestesti veikti 50 personām un četros gadījumos klients bijis inficēts ar HIV.  

Konferencē speciālisti uzsvēra, ka Latvijā saglabājas augsta HIV izplatība, kas turpina izplatīties un diemžēl Latvija ieņem 1.vietu Eiropas Savienībā jaunatklāto HIV gadījumu skaita ziņā. Tādēļ jāturpina nodrošināt ārstēšanu katram HIV pacientam.

Statistika liecina, ka Latvijā gandrīz trešdaļa HIV inficēto dažādu apstākļu dēļ iesākto terapiju pārtrauc. Speciālisti kā vienu no iemesliem norāda to, ka ārstējot HIV ar medikamentiem, pacienti izjūt blaknes, kas kādu laiku jāpacieš. Taču daudzi jau pie pirmajām grūtībām pārtrauc terapiju. Ja HIV pacients ārstēsies, jau pēc pusgada viņš nebūs bīstams citiem, uzlabosies viņa dzīves kvalitāte, taču, ja medikamentu lietošana tiek pārtraukta, vīruss atjaunojas 13-14 dienu laikā.

Ir aprēķināts, ka HIV inficētie, kuri nezina par vīrusa klātesamību, gada laikā inficē vidēji vēl 10-12 citus cilvēkus. Bet tie, kuri zina, ka ir inficēti, vienalga HIV nodod vēl vidēji pieciem līdz šim veselajiem.

 

Sagatavoja: Jelgavas Sociālo lietu pārvalde

Marts 2019
POTCPSS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aptauja

Kādus sociālo pakalpojumu veidus no minētajiem Jūs vai Jūsu ģimenes locekļi esat izmantojuši?

Sociālā darbinieka konsultācijas - 25.8%
Psihologa konsultācijas - 1.6%
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus - 3.2%
Higiēnas centra pakalpojumus - 1.6%
Dienas centru pakalpojumu - 1.6%
Grupu dzīvokļu pakalpojumu - 1.6%
Aprūpi mājās - 1.6%
Specializētā transporta pakalpojumu - 4.8%
Atkarību profilakses punkta pakalpojumus - 3.2%
Nevienu no minētajiem - 53.2%

Balsu skaits : 62
The voting for this poll has ended on: Marts 8, 2018